Metsäkosmetiikka vähentää haitallisten kemikaalien kulutusta

Uusi puu kertoo uusista puupohjaisista ratkaisuista, niiden yhteiskunnallisesta vaikutuksesta ja miltä alan tulevaisuus näyttää. Tutustu mihin puu pystyy Uusipuu.fi-sivustolla.

Suomalainen startupyritys Lavliér hyödyntää metsäteollisuudesta saatavia raaka-aineita kosmetiikassa.

Kosmetiikkateollisuus kuluttaa vuosittain miljoonia tonneja kemikaaleja. Valmistukseen tarvitaan usein palmuöljyä tai fossiilisia raaka-aineita. Useat kosmetiikassa käytetyt kemikaalit eivät ole biohajoavia, ne ovat haitallisia vesiekosysteemeille ja voivat toimia hormonien kaltaisesti aiheuttaen erilaisia terveyshaittoja.

Kosmetiikkateollisuuden tuotantomäärät ovat valtavia, minkä vuoksi vaihtoehtoisia ja ympäristöystävällisempiä raaka-aineita on tarjolla vielä vähän. Suomalainen startupyritys Lavliér uskoo ratkaisun löytyvän metsäteollisuuden sivuvirroista.

Se on lanseerannut yleiskauppanimen Metsäkosmetiikka™ uudelle kosmetiikkatuotesegmentille, jossa yhdistävänä tekijänä on metsäteollisuudesta saatavien raaka-aineiden hyödyntäminen, turvallisuutta lisäävä vähäkemikaalisuus ja ympäristöystävällisyys.

”Metsäteollisuudesta saatavat uudet kosmetiikan raaka-aineet ovat mahdollisesti jopa ainoita, joilla on mahdollista korvata nykyisin käytettyjä kosmetiikan kemikaaleja laajasti”, sanoo Lavliérin hallituksen puheenjohtaja ja perustaja Petro Lahtinen.

Metsäteollisuuden sivutuotteena saatavien kosmetiikan raaka-aineiden puolesta puhuu niiden saatavuus, edullinen hinta ja uusiutuvuus.

Lavliér valmistautuu lanseeraamaan kokonaisen kosmetiikkatuoteportfolion, johon kuuluvat kaikki päivittäiset kosmetiikkatuotteet. Yritys on hyödyntänyt metsästä saatavia raaka-aineita ja kehittänyt toimivia prototyyppejä yleisimmistä kosmetiikkatuotteista kuten nestesaippua, shampoo ja voiteet.  Se on myös luonut aivan uuden tyyppisiä tuotteita, kuten alkoholiton hajuvesi ja kemikaaliton seerumi.

Tuotteiden valmistuksessa on ollut mahdollista vähentää kemikaalien kulutusta jopa 80 prosenttia perinteiseen kosmetiikkaan verrattuna.

Tree Sugar Balm on Lavliérin vedetön yleisvoide ihonhoitoon. Sen aktiivisena ihoa korjaavana ainesosana on Boreal Bioproducts Oy:n tuottama kuusisokeri. Tuotteen kaikki ainesosat ovat yrityksen mukaan biohajoavia ja vastuullisesti tuotettuja. Tuote on pakattu Sulapacin kehittämään puukomposiittipakkaukseen.

”Tuote on hyvä kaupallinen esimerkki siitä, miten laajasti kosmetiikassa voitaisiin hyödyntää metsäteollisuuden tuotteita”, Lahtinen sanoo.

Mitä mieltä olit artikkelista?

Jaa:

Kirjoita kommentti